Fő tartalom átugrása

Volkswagen Passat Variant 2.0 PD TDI Trendline

Volkswagen, kombi, kétliteres dízel. Nyugat-Európában, különöst Németországban a kombináció eleve sikerre hivatott, nálunk egyelőre a négyajtósok hódítanak. A Passat Variant kényelmes, tágas, jól variálható, s kétezres fordulat felett igazán szép az élet vele.

A Passat Variant Németországban az, ami nálunk a Suzuki Swift. Cukor. Csak veszik és veszik, arrafelé a Passat-eladások hetven százalékát a kombik teszik ki. Nyugat-Európában egyébként mindenfelé hasonló a trend, a limuzinok helyett a nem sokkal drágább, de annál praktikusabb kombikból fogy több. Ez a fajta szemlélet ide, keletre még nem érkezett meg, régiónkban a vásárlók makacsul ragaszkodnak a négyajtós konstrukciókhoz. Szó mi szó, bennem sem buzog a kombik iránt érzett túlzott imádat, ha most azonnal vásárolnom kéne, képtelen lennék a szépséget az előbb emlegetett praktikum oltárán feláldozni. Inkább égetném le a kezem, semmint hogy Mitsubishi Galantból puttonyosat vegyek a gyönyörűséges limuzin helyett. Például. Németék az "igazi" Passat megérkezéseként ünnepelték a Variant piacra dobását, ezzel szemben az októberi bemutató óta itthon nem lett belőle tucatdarab. Pedig a tesztautón hatalmas betűkkel virított, hogy nagy és szép, ennél agybahasítóbb, "Ezt vedd meg!"-üzenetet talán el se lehet képzelni. Amúgy fene tudja, nekem a szépségről alkotott elképzeléseim kicsit másfélék, de biztos csak azért írom ezt, mert az előző bekezdésből (is) kitűnően nem vagyok egy potenciális kombi-vásárló. A lépcsőshátú Passatot, na azt szeretem, formailag nagyon bejövős, de úgy egyébként sincs túl sok bajom vele. A Variant a B oszlopig megegyezik a négyajtós kivitellel, onnan viszont másképp, méretes puttonyt kialakítva haladnak tovább a vonalak. Unalmas és elcsépelt, de nem kerülhető ki a bálna szó, hiába ugyanis a lágyan lefelé ívelő tetővonal, a kombi Passat egy az egyben olyan, mint egy hatalmasságos cet. Hol a dinamizmus, hol az ötlet, kérem? Oké, nem csinálhat mindenki Alfa 156 SW-t és BMW 3 Touringot, de látszik, hogy ezzel a formatervvel nem pöcsöltek sokat a mérnökök, vinni fogják úgyis, minek megszakadni alapon rajzoltak valami egyszerűt. Elnézést, ha mégsem így volt. A lámpák hátul a már jól ismert LED-esek, ám a Variant farán kicsit esetlenül mutatnak, nem olyan különlegesek, mint a limuzinon. Az viszont rögtön látszik, hogy a csomagtartó jókora, alapból 513 literes (érdekes, hogy a Jetta ennél 14-gyel többet tud), döntögetéssel pedig egészen 1641-ig bővíthető. Tulajdonképpen ez, a szinte végtelenségig pakolhatóság a Passat Variant lényege, nagyot is alakít ebben a műfajban. A fedél eleve jó magasra nyílik, termetesebb figurák számára is gyerekjátékká téve a nyílás megközelítését, a sokzacskós nagybevásárlást az alapcsomagtartó simán benyeli. Tesztautónkban ugyan nem volt, de felárért rendelhető sok-sok pakolássegítő extra is, ezek jól jönnek, ha nem akarjuk a frissen vásárolt felvágottat, mackósajtot, ropiszacskót a puttony különböző sarkaiból összeszedegetni. Forrás: [origo]Nincs gond akkor se, ha lapraszerelt bútort kell hazaszállítmányozni, a Passat Variant hátsó ülései egészen a csomagtartó szintjéig dönthetők. Jó dolog ez nagyon, még ha kicsit szenvedni is kell érte: ülőlapok felrántása, fejtámlák kihúzogatása, borítás a sorrend, de ha azt nézzük, hogy némi polifoam és pokróc segítségével akár az alvás (vagy miegymás) is megoldható benne, ez az autóipar egyik legjobb találmánya. Tényleg. Zöldségesek azért figyeljenek, a nagyüzemi ládázás felszakíthatja a kissé érzékeny kárpitot. Forrás: [origo]A beltérről csak röviden, hiszen ugyanolyan tágas, kényelmes, jól összerakott, mint a limuzinban, azt pedig már fényeztük eleget. Hatalmas láb-, kellő fejtér, dehát sohasem a helykínálat miatt kritizálták a Passatokat. Felszereltségileg alap Trendline Variantot kaptunk sima, fekete szövetkárpittal, a négyajtós Highline bőrjét izzadás miatt nem szerettem ugyan, továbbra is tartom viszont, hogy világos színe hangulatilag sokat dob a belsőn, jobb. Még mindig furcsa, hogy csak előre-hátra, fel-le nem elektromos a sofőrülés, 69 ezres felárért az anyósüléssel is lehet liftezni. Kedvesem ennek hiánya miatt sokat szokott morogni, most legalább csendben volt. Halleluja.

Fabetét nincs, na nem mintha hiányozna, érdekes viszont, hogy az alapfelszereltséghez nem dukál a(z amúgy tök felesleges) Passat felirat a műszerfalra. Persze sok minden más se, így a kormány se bőr, csak sima műanyag, a rádió nem vezérelhető róla, s nincs tolatóradar se, parkolásnál figyelni kell a hátuljára. Van viszont elektromos kézifék, és végre, számtalan forgolódással töltött éjszaka után rájöttem, hogy mitől függ, old-e automatikusan kuplung-gáz csúsztatásra, avagy sem. Eszem a fondorlatos, biztonságra nevelő VW-mérnökök szívét, a titok nyitja a biztonsági öv: ha a vezetőé be van kapcsolva, nem kell külön kikapcsolni az elektromos rögzítést, ha nincs, nem lehet elindulni csak úgy. Hogy ennek mi az értelme, nem tudnám megmondani, szerintem hülyeség, de biztosan nem véletlenül lett így kitalálva.

Ne állj sorba!

Gondoltam, fotózás előtt lemosatom a Passatot. Az akcióra Dunaharasztiban kerítettem sort, beálltam a bitang hosszú sorba, majd elindultam befele a shopba kártyát venni. Mögém megérkezett még egy Seat, aztán előkerült egy KAF rendszámos új rendőr Octavia. Dudál. Vállat vonok, megyek tovább. A közeg erre kiszáll. Hogyaszondja: én itten nem állhatok, mert feltartom a forgalmat. Mire én: na de elnézést kérek, sorban állok, nem parkolok, hol a hiba? Ott, hogy így nem lehet várakozni, azonnal húzódjon félre, visszasorolhat, ha valaki behaladt a mosóba. Egészen addig néztem bambán, amíg hatósági felszólítást (!) nem kaptam a sorból való kiállásra, suttyomban visszaállás esetére pedig helyszíni bírság kiszabását helyezték kilátásba. Azóta sem értem, miért engem találtak meg és nem a mögöttem állót, azt pedig még kevésbé, hogy miért nem lehetett öt métert visszatolatni, és a másik oldalról megkerülni a kutat. Biztos túl egyszerű lett volna. Új autó, régi modor, ezért tartunk ott, ahol.

Forrás: [origo]A Passat Variant nyolcféle motorral, akár összkerékhajtással (4Motion) is rendelhető, ezúttal a legerősebb dízelt, a kétliterest nyúztuk. Őszintén szólva, vártam a találkozást, hiszen az eggyel kisebb 1.9-es itt és itt is meggyőzött, titkon hatalmas élményhegyekben reménykedtem, Kántor kolléga Leon-tesztje után meg pláne. Aztán csalódtam, de csak egy kicsit. Mert szó se róla, kétezernél olyan elementárisan brutálisat tol a 140 lóerős motor, hogy nemes feladat kordában tartani, a limit alatt viszont borzasztóan lusta. Mással nem, csak a több mint másfél tonnás súllyal tudom magyarázni a dolgot, a katalógus is azt mondja, hogy a 320 Nm-es maximális nyomaték 1750-2500-ig áll rendelkezésre. A Leon onnan meg is indult, mint az eszelős, a Variantnak azonban több lendület kell, hogy a székbe préselje utasait. Forrás: [origo]A 2.0 TDI hidegen egyébként nem csak hangos, lefulladós is, kétezres fordulat alatt gyakorlatilag bármikor képes erre. Tartani hát a mutatót a kritikus határ felett, s akkor evés-ivás az élet, megy a Variant disznómódra, kábé nincs ellenfele (nyilván van, dehát ez így tök jól hangzik, értik). A hatsebességes kézi váltó ugyanolyan tökéletes, mint a szedánban, áttételezése is príma, hiszen hatodikban, 140-nél mindössze 2500-at forog a főtengely. Parádé. Autópálya-tempónál ennek megfelelően csendes az utastér, hátul is simán meghallják elsőre, ha kérdezünk valamit. Forrás: [origo]Fogyasztás papíron hat liter körül, télen, sok várossal, állandó klímával a valóságban inkább kilenc. Végül is, elmegy, de a magam részéről kevesebbel kalkuláltam. Futóműileg a Variant finom kényelmes, macskakövön, kátyún átzökkenve sem ráz, kanyarban ugyan billen, de kicsit sem rémisztően. Baj esetére van ESP, szerencsére kikapcsolható fajta. Tesztautónk alapára 6 728 000 Ft, konkurenciailag meg az van, hogy a Ford például 6 040 000-ért odaadja kétliteres dízel, igaz, csak 115 lóerőt tudó Mondeo kombiját. Ennél 16 ezerrel drágább a Passat házon belüli, valamivel kisebb konkurense, a Skoda Octavia Combi ugyanezzel a motorral, az Opelnek a Vectrából 120 lóerős 1.9-ese van, 6 379 000-ért. Drágábbért mérik a 138 LE-s Peugeot 407 SW-t a maga 7 150 000-es árával, s még többet kérnek a 2.2 CTDi, Sport felszereltségű Honda Accord Tourerért (7 423 750). A Citroën C5 Break 2.0 HDi  ára 7 090 000 Ft, de most akciósan egymillióval olcsóbban hazagurítható.

Koncz Dávid

Volkswagen Passat Variant 2.0 PD TDI Trendline
   
hengerek/szelepek száma S4/16
lökettérfogat 1968 ccm
furat x löket 81,0 x 95,5 mm
max. teljesítmény 103 kW (140 LE) 4000/min
max. nyomaték

320 Nm (1750-2500/min)

hajtás, erőátvitel elsőkerékhajtás, hatfokozatú manuális váltó
   
hosszúság 4774 mm
szélesség 1820 mm
magasság 1517 mm
tengelytáv 2709 mm
nyomtáv elöl/hátul 1552/1551 mm
csomagtér 513/1641 l
fordulókör 11,4 m
gumiméret 205/55 R16
üzemanyagtank 70 l
saját tömeg (üresen) 1550 kg
   
gyorsulás 0-100 km/h 10,1 s
max. sebesség 206 km/h
   
CO2 kibocsátás 162 g/km
fogyasztás városban 7,9-8,1 l/100 km
országúton 4,9-5,1 l/100 km
vegyes használatban 5,9-6,1 l/100 km
tesztút hossza 480 km
tesztfogyasztás 9 l
   
alapár 6 728 000 Ft

Forrás: Origo