Fő tartalom átugrása

Nyakunkon a nyár! Rendben van a klímád?

Ispán Zoltán
JÖN A KÁNIKULA!!!
Ezért egy újabb irománnyal fogom untatni a csoport tagjait ?
A légkondicionáló meghibásodásának leggyakoribb oka a szivárgás, vagy a kompresszor nem megfelelő működése. Ha hűvös a befújt levegő, de nem elég hideg, a probléma lehet az eldugult kabinszűrő, de hűtőventilátor problémára is utalhat, vagy egyszerűen csak az lehet, hogy fel kell tölteni a hűtőrendszert .
A legnehezebb feladat kitalálni a helyes megoldást, viszont ha tudjuk, hol kezdjük nem annyira bonyolult. Összeállítottam egy rövid útmutatót három fő résszel, amelyet ellenőrizhetsz magad is, mielőtt a szerelőhöz viszed az autót.
HŰVÖS A BEFÚJT LEVEGŐ, DE NEM ELÉG HIDEG?
Ha a légkondicionálás maximális hűtésre van állítva és a ventilátorok magas fordulaton mennek, de csak közepesen hűvös levegőt fúj az utastérbe:
• Ellenőrizd, hogy a kondenzátor (motortérben levő „klímahűtő”) hűtőventilátorai működnek-e, amikor a légkondicionálás be van kapcsolva.
• Keress olyan levegőáramlást akadályozó dolgokat, mint a levelek, elgörbült lamellák vagy szennyeződések, ezek megakadályoznák a levegő áthaladását a kondenzátoron.
• Ellenőrizd a kabin légszűrőjét , hogy ne legyen eltömődve.
KEZDJÜK A VÁLTAKOZÓ LÖKET-TÉRFOGATÚ KOMPRESSZORRAL
• Működő motor esetén kapcsold a légkondicionálót max. hűvösre, állítsd magas fokozatra a ventilátorokat, ha ki és bekapcsolod a klímát, a fordulatszámmérő óra mutatója kis kilengése jelezni fogja, bekapcsol-e a kompresszor
• Ha a kompresszor nem kapcsol be, és a rendszerben van hűtőközeg, használj egy 12 Volt 21 Wattos izzót annak ellenőrzésére, hogy a kompresszorhoz jut-e elegendő feszültség. Csatlakoztasd a nyomásszabályozó helyére (a kompresszor oldalán kijövő vezetéken levő csati). Mivel a kompresszor nyomásszabályozója PWM vezérlésű, az izzó hol halványabban, hol erősebben fog világítani.
• Ha van feszültség - a nyomásszabályozó rossz.
Ha nincs feszültség csak - a hűtőrendszer nyomáskapcsoló rossz lehet, kiéghetett egy biztosíték, de előfordulhat, hogy a rendszernek nincs elég hűtőközeg-nyomása a kompresszort működtető nyomáskapcsoló kioldásához .
A LEGTÖBB PROBLÉMÁT A SZIVÁRGÁS OKOZZA
A szivárgás a légkondicionáló rendszerrel kapcsolatos leggyakoribb probléma.
Ha alacsony a nyomás, akkor szivárgás lehet:
• A klímarendszerek többsége UV-festéket tartalmaz. Sötét helyen egy 600 Ft-os Sárkány-Centeres UV Zseblámpával egyszerűen megtalálhatod a szivárgás helyét. Neonsárgán fluoreszkál.
• Ellenőrizd az összes szerelvényt, csatlakozót
• Ellenőrizd a kompresszor szíjtárcsánál a szimering tömítettségét
• Ellenőrizd a hűtőközeg csatlakozókat (kis fekete műanyag kupakok a vékony és vastag csövön).
• Világíts bele a belső szellőzőkbe, ha az elpárologtató ereszt, az UV fényben látszani fog.
AZ UV FESTÉK NEM PÁROLOG EL, ÍGY A SZIVÁRGÁS LÁTHATÓ BÁRMIKOR.
A „kompresszor” egy váltakozó löket-térfogatú szivattyú, amely a hűtőközeget (freont) keringtet a rendszerben.
Gyakori problémák: Szivárgás fordulhat elő egy vagy több tömítésnél, vagy maga a kompresszor hajtás szimeringnél. Ezek általában kopásból és elhasználódásból eredő hibák.
KLÍMA AKKUMULÁTOR (TÁGULÁSI TARTÁLY) ÉS SZÁRÍTÓSZŰRŐ
Az akkumulátor / szárító összegyűjti és felszívja a nedvességet. A nedvesség olyan, mint a méreg a belső rendszer alkatrészeire, károsíthatja a váltakozó térfogatú kompresszort is. Típustól függően akkumulátorral vagy szárítószűrővel van szerelve minden autóklíma.
Gyakori problémák: Szűrőbetét törés, felhasadás, amely lehetővé teszi a szárítószer bejutását a hűtőrendszerbe. A benzintartályban lévő cukorhoz hasonlóan ez a rossz helyen lévő anyag komoly problémákat okozhat a kompresszorban.
TÁGULÁSI SZELEP
Az expanziós szelep szabályozza a hűtőközeg áramlását a légkondicionáló rendszeren keresztül.
Gyakori problémák: A meghibásodás fő oka a szennyeződés. Ha a rendszer nyomása túl magas és / vagy túl alacsony, akkor valószínűleg a szelep lehet a probléma. Jelei: a vékony cső hideg, a vastag is hideg, az utastérbe fújt levegő meleg.
A hűtőközeg nyomását VCDS-sel egyszerűen ellenőrizhetitek (HVAC menüpont, élőadat). A rendszernyomásból (elindított motornál, 1500-as fordulaton) következtetni lehet a hűtőközeg (klímagáz) mennyiségére a külső hőmérséklet függvényében:
18°C - > 9,3 – 10,7 Bar
21°C - > 10 – 11 Bar
24°C - > 11,5 – 11,8 Bar
27°C - > 12 – 14,5 Bar
29°C - > 15,5 – 17,5 Bar
32°C - > 17,8 – 18,6 Bar
35°C - > 18,9 – 20,7 Bar
38°C - > 21,4 – 22,5 Bar

Ha klímával kapcsolatos kérdés, hiba vagy bármi van, keressetek nyugodtan.

Kapcsolat: RCD330 Hungary & Z.L.C HVAC